Медіаграмотний HUB

Інформаційна гігієна й інформаційна грамотність: навчаємось, щоб перемагати

01 квітня в межах співпраці Кам’янець-Подільського національного університетом ім. Івана Огієнка, ГО «Подільська освітня платформа» та Ради з міжнародних досліджень і обмінів (IREX) відбулась онлайн-лекція від медіаекспертки Олени ТАРАНЕНКО «Правила роботи з інформацією у воєнний час». У зустрічі взяли участь викладачі й студенти К-ПНУ, а також долучилися учасники із Хмельницького, Дунаївців, Кам’янця-Подільського і Чорткова.

Сучасний світ – це світ безмежно швидких і бурхливих інформаційних потоків. І цей світ має свої правила існування, дотримання яких гарантує фізичну і психологічну безпеку кожному індивіду, зокрема й цілій нації загалом. Особливо гостро відчувається потреба інформаційної гігієни в умовах війни, коли особисті упередження, емоції (і, в першу чергу, страху) заважають критично оцінювати інформацію, аналізувати її перед тим, як поширювати в соціальних мережах.

Разом з Оленою Тараненко учасники відкритого онлайн-лекторію мали змогу продискутувати суперечливі моменти, обговорити правила поширення інформації, а також ознайомитися з основними маркерами, котрі свідчать про фейковість чи маніпулятивність інформації.

Умови війни диктують свої правила, але правило критичного сприйняття дійсності, правило аналізу й відповідальності за наслідки поширеної інформації – це правила виживання в сучасному світі.

Олена Габрук,
провідний фахівець відділу фандрайзингу

Вебінар «Бойові» дії в інформаційному просторі: інфомедійна і цифрова грамотність» для освітян Дунаєвеччини

30 березня в межах співпраці із Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка комунальна установа Дунаєвецької міської ради «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» спільно з головою ГО «Подільська освітня платформа» Оксаною Почапською, кандидатом наук із соціальних комунікацій, доцентом кафедри журналістики К-ПНУ, відбувся вебінар «Бойові» дії в інформаційному просторі: інфомедійна і цифрова грамотність».

 

В інформативній зустрічі участь взяли заступники директорів, педагоги-організатори, практичні психологи, учителі історії, інформатики, математики, філологи Дунаєвеччини, адже тематика щодо подання маніпулятивної інформації у кризовий період сьогодення стосується кожного свідомого громадянина. Як боротися із монстрами з екрану, уміти розпізнавати фейкові новини від справжніх, якому аналізу і критиці піддавати інформацію, як послабити вплив емоційного забарвлення на власну психіку, яка ж суть конспірологічних теорій та клікбейтів – ключові моменти сьогоднішньої онлайн-зустрічі. Не забуваймо, що маніпулюють населенням по-різному, б’ючи по больових точках, розмежовуючи конфліктну зону місцезнаходження і тилову, до якої належимо зараз ми. Інформацію потрібно споживати правильно і в умовах війни, і слід пам’ятати, що ти в силах змінити щось навіть у цілій країні, але потрібно почати із себе. Отож, розвиваємо критичне мислення, не довіряємо всім заголовкам, що трапляються на очі, перевіряємо джерела і підтримуємо якісні медіапроєкти.Комунальна установа Дунаєвецької міської ради «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» висловлює подяку Оксані Почапській за змістовну, насичену, продуктивну зустріч в контексті сьогоднішніх реалій.

Наталя Чумак, консультант Комунальної установи “Центр професійного розвитку педагогічних працівників”

Пресцентр К-ПНУ

 

Медіаграмотний HUB: виходимо за межі. Фінальний захід

18 лютого о 14:00 на платформі ZOOM відбудеться презентація результатів проєкту «Медіаграмотний HUB: виходимо за межі!».

Проєкт реалізовує ГО «Подільська освітня платформа» спільно з кафедрою журналістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка за фінансової й інформаційної підтримки Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів (IREX).

Ми спробували вийти за межі звичних лекторіїв і майстер-класів, ми вийшли за межі власних можливостей, ми вийшли за межі власного розуміння світобудови і причинно-наслідкових зв’язків – ми піднялися вище і розширили горизонти, бо освіта не має обмежень, освіта має бути без кордонів і штучних бар’єрів.

Цікаво? Долучайтеся за покликанням: https://us02web.zoom.us/j/81649327075pwd=bEQwdWt5QnBRU2g3UGhWdC96YnA5dz09

Ідентифікатор конференції: 816 4932 7075

Код доступу: 636957

 

Не імператив, а конструктивне узгодження: презентація посібника «Конструктор вправ. Збірник практичних завдань з інфомедійної грамотності, інтегрованої до фахової підготовки студентів журналістів»

16 лютого було презентовано посібник «Конструктор вправ. Збірник практичних завдань з інфомедійної грамотності, інтегрованої до фахової підготовки студентів журналістів».

Робота над посібником тривала упродовж усього 2021 року. Було долучено викладачів, які працюють зі студентами журналістських відділень: Юлія Любченко, Наталія Тяпкіна, Олена Усманова, Людмила Чернявська (Запорізький національний університет), Олеся Мединська, Галина Синоруб (Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка), Оксана Почапська (Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка), Олександра Розумієнко, Олександра Усенко (IREX), Олена Росінська (Київський університет імені Бориса Грінченка), Олена Самойленко (Інститут демократії імені Пилипа Орлика), Світлана Семенко (Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка), Олена Чуранова (Могилянська школа журналістики). Відповідальні редактори та упорядники: Галина Будівська, Діана Дуцик, Олена Тараненко.

 

Вправи, завдання та аудіоподкасти словника підготовлені в межах проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», який реалізує Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств Великої Британії та США, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси. Авторський колектив – викладачки фахових журналістських дисциплін в університетах – учасниках проєкту, а також експертки IREX  та Українського інституту медіа та комунікації.

Як зазначають редактори й упорядники посібника, «метою проєктної діяльності в закладах вищої освіти є розвиток навичок критичного сприйняття інформації (КСІ) викладачів для навчання медіаграмотності та навичкам КСІ  на постійній основі студентів-педагогів. Методика проєкту сфокусована на інтеграції інфомедійної грамотності як в шкільні предмети, так і в процес викладання студентам – майбутнім педагогам».

Сам посібник побудовано за принципом конструктора, де кожен викладач може знайти собі необхідну вправу відповідно до теми чи до тієї дисципліни, яку він читає.

Посібник розміщено на ресурсі проєкту «Journalism Teachers’ Academy»: https://e-courses.jta.com.ua/e-manuals/konstruktor-vprav-irex/

Презентація була організована ГО «Український інститут медіа та комунікації», Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) в Україні. Учасники: Діана Дуцик – виконавча директорка ГО «Український інститут медіа та комунікації», модераторка; Марина Дорош – IREX; Олена Тараненко – IREX; Валерія Ковтун – МКІП, Національний проєкт з медіаграмотності “Фільтр”; представниці та представники факультетів журналістики вищих навчальних закладів України. Трансляція велася на ресурсах УКРІНФОРМ.

Трансляцію презентації посібника можна переглянути за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=e4CbUXsvo9s

 Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики КПНУ імені Івана Огієнка

Медіаграмотний HUB: виходимо за межі

29.12.2021

«Люби те, що ти робиш, і тобі не доведеться працювати жодного дня», — якось сказав хтось із великих. Насправді так воно і є. І вже в листопаді Медіаграмотний HUB, створений при кафедрі журналістики у співпраці між ГО «Подільська освітня платформа», Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та за фінансової й інформаційної підтримки Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів (IREX), отримав шанс на продовження.

У листопаді 2021 року відбулося підписання тристоронньої угоди, відповідно до якої буде закуплено декілька одиниць техніки, що сприятиме створенню власних інформаційних продуктів студентами Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Окрім того, буде розроблено, відзнято і випущено в ефір 7 освітніх роликів (із інфомедійної грамотності й розвитку критичного мислення) для осіб із вадами слуху. Презентація роликів запланована вже на початок лютого.

Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики, голова ГО «Подільська освітня платформа»

 

Естафета чемпіонів: К-ПНУ презентував свої досягнення в напрямі впровадження інфомедійної грамотності в освітній процес

08 жовтня Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка продовжив естафету чемпіонів і взяв участь у публічному звітуванні про досягнення в напрямі впровадження інфомедійної грамотності в освітній (формальна і неформальна освіта) процес.

ГО «Подільська освітня платформа» (голова Оксана Почапська) і Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (ректор Сергій Копилов) ще у 2020 році підписали Меморандум про співпрацю. Завдяки цій співпраці, а також за фінансової підтримки IREX при кафедрі журналістики було відкрито Медіаграмотний HUB: вільний освітній простір.

Мета цього проєкту – об’єднання вчителів загальноосвітніх і спеціалізованих шкіл, викладачів ЗВО, студентів, учнів старших класів, громадських активістів у поширенні інфомедійної грамотності в освітній і громадський простір.

Під егідою Медіаграмотного HUBу було реалізовано такі проєкти: Школа медіаграмотності (для громадських діячів) і Школа медіаграмотності в інклюзивному освітньому середовищі. Тренерами обох шкіл були науково-педагогічні працівники К-ПНУ: Оксана Почапська, Олександр Волковинський, Тетяна Джурбій, Наталія Бахмат, Олег Рарицький, Людмила Марчук, Ольга Віннічук, Олександр Слободянюк, Валерій Щегельський, а також випускники університету, що сьогодні успішно реалізовують у журналістиці й педагогіці – Ірина Гуменюк, Ольга Голуб, Тетяна Ясінчук. До роботи обох шкіл долучилися колеги із Чорткова – Ірина Брунда і Олег Марчак.

У межах роботи Медіаграмотного HUBу було проведено дослідження і підготовлено методичний посібник «Як не роздмухувати багаття: шпаргалка для журналітІВ і журналістОК» (Наталія Шеремета і Наталія Ладиняк).

По завершенню терміну фінансування проєкту Медіаграмотний HUB не припинив свого існування. Було проведено низку тренінгів із медіаграмотності й цифрової безпеки в м. Чортків, а також для учнів старших класів загальноосвітніх шкіл Кам’янця-Подільського і району; розроблено декілька програм підвищення кваліфікації для вчителів і директорів шкіл, проведено низку просвітницьких заходів в межах Малої академії наук.

На сьогодні завдяки активній позиції учасників Медіаграмотного HUBу та членів ГО «Подільська освітня платформа» запланована реалізація ще одного проєкту у співпраці із IREX – Медіаграмотний HUB: виходимо за межі. Він передбачає створення серії навчальних роликів з інфомедійної грамотності для людей із вадами слуху. Це унікальний проєкт, оскільки він передбачає не просто переклад тексту для сприйняття людьми із вадами слуху, а унікальну побудову, яка буде одразу мати максимальний візуальний ефект і буде розроблена під потреби людей, які в повсякденному житті користуються мовою жестів.

Організатором і координатором проєктів є доцент кафедри журналістики, медіатренерка Оксана Почапська.

Відео – ЕСТАФЕТА ЧЕМПІОНІВ. Здобутки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики,

голова ГО «Подільська освітня платформа», керівник відділу фандрайзингу

 

Шеремета Н., Ладиняк Н. Як не роздмухувати багаття: шпаргалка для журналістОК і журналістІВ

Навчально-методичний посібник “Як не роздмухувати багаття: шпаргалка для журналістОК і журналістІВ” виконано в межах проекту “Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність”, реалізованого IREX у партнерстві із АУП, МОНУ, посольствами США і Великобританії.

Практичний порадник спрямовано на поглиблене мовопізнання й витончене мовокористування, вироблення навичок самостійних спостережень медійників над мовними фактами і продукування якісного контенту.

Як не роздмухувати багаття: шпаргалка для журналістОК і журналістІВ

Впровадження інфомедійної грамотності в навчальний процес шкіл інтернатного типу з інклюзивною складовою

Почапська О.І., Рарицький О.А., Марчук Л.М., Бахмат Н.В., Віннічук О.В., Джурбій Т.О., Щегельський В.В. Впровадження інфомедійної грамотності в навчальний процес шкіл інтернатного типу із інклюзивною складовою: навчально-методичний посібник (Виконано в межах проекту “Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність”, реалізованого IREX у партнерстві із АУП, МОНУ, посольствами США і Великобританії).

Впровадження інфомедійної грамотності

 

Проєкти з медіаграмотності успішно реалізовано. Що далі?

Із жовтня 2020 року до лютого 2021 року ГО «Подільська освітня платформа» спільно з Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та Орининською гімназією Хмельницької обласної ради працювала над реалізацією проєктів «Медіаграмотний HUB» та «Школа медіаграмотності в інклюзивному освітньому середовищі». Обидва проєкти на етапі завершення, але далі буде.

Проєкти «Медіграмотний HUB» та «Школа медіаграмотності в інклюзивному освітньому середовищі» реалізовувала ГО «Подільська освітня платформа» в межах «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», що виконує Міжнародна рада наукових досліджень та обмінів (IREX) у партнерстві із Академією Української Преси, посольствами Великобританії та США, а також Міністерством освіти і науки України.

Надзавданням обох проєктів було – поширення «вірусу» медіаграмотності та критичного мислення серед різних категорій населення.  Водночас кожен із них мав свою специфіку.

Проєкт «Медіаграмотний HUB» – це робота над створенням вільного освітнього простору в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка. Функціювання такого простору викликано потребою налагодження тісних освітніх зв’язків між університетом і школами міста, району й області, що полягатимуть у проведенні тренінгів для учнів старших класів у межах «Школи журналістики і медіаграмотності», консультацій із впровадження інфомедійної грамотності в навчальний процес загальноосвітньої школи, консультування учнів, які виконують наукові роботи із журналістики для МАН та ін. Усі заходи в межах «Медіаграмотного HUBу» будуть анонсовані вже з 01 березня.

У межах цього проєкту було обладнано медіаграмотний куточок (зібрано методичні розробки і рекомендації від IREX та АУП), придбано техніку (хромакей, студійне світло, набори блогерів, мікрофони-петлички, студійний мікрофон) для створення власного інформаційного продукту, а також проведено серію тренінгів із медіаграмотності. Упродовж 2 місяців було проведено 12 тренінгів і воркшоп із візуалізації медіграмотності. Тренерами були: Оксана Почапська (доцент кафедри журналістики, медіатренер), Олександр Волковинський (професор кафедри журналістики), Олександр Слободянюк (доцент кафедри інформатики), Ольга Віннічук (доцент кафедри політології), Ірина Гуменюк (психолог, учитель Ходорівецької ЗОШ), Тетяна Ясінчук (аніматорка, фахівець зі зв’язків із громадськістю у Всеукраїнській молодіжній організації), Ірина Брунда (громадська активістка, журналістка).

Проєкт «Школа медіаграмотності в інклюзивному освітньому просторі» – це школа медіаграмотності для дітей, що мають особливі освітні потреби. У межах цього проєкту було проведено 6 тренінгів для вчителів та 6 тренінгів для учнів Орининської гімназії Хмельницької обласної ради. Тренерами були: Оксана Почапська (доцент кафедри журналістики, медіатренер), Олег Рарицький (професор кафедри української літератури та компаративістики), Людмила Марчук (професор кафедри української мови), Тетяна Джурбій (доцент кафедри української літератури та компаративістики), Ольга Віннічук (доцент кафедри політології), Наталія Бахмат (професор кафедри Теорії та методик викладання), Валерій Щегельський (завідувач лабораторії етнології).

Обидва проєкти передбачали проведення дослідження і підготовку навчально-методичних посібників:

  • «Як не роздмухувати багаття: шпаргалка для журналітОК і журналістІВ» (укладачі – Наталія Шеремета і Наталія Ладиняк);
  • «Інфомедійна грамотність в інклюзивному освітньому просторі» (Оксана Почапська, Олег Рарицький, Наталія Бахмат, Людмила Марчук, Ольга Віннічук, Валерій Щегельський, Тетяна Джурбій).

Співпраця із регіональною представницею IREX у Хмельницькій області Тамарою Козицькою дала потужний поштовх для розвитку і вдосконалення обох команд-виконавців грантових програм.

Зупинятися на етапному рубежі – не в наших правилах. Обидва проєкти будуть працювати та поширювати інфомедійну грамотність і критичне мислення серед різних категорій населення. Усі оголошення про активності в межах обох проєктів будуть розміщені на сторінці ГО «Подільська освітня платформа» в соціальній мережі Facebook.

Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики, медіатренер

 

«Медіаграмотний HUB»: вільний освітньо-консультаційний простір у К-ПНУ імені Івана Огієнка

24 листопада між ГО «Подільська освітня платформа» та Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка було підписано меморандум про співпрацю в межах проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність».

Межах цієї співпраці планується реалізація вільного освітньо-консультаційного простору «Медіаграмотний HUB».

Мета проєкту – продовжувати роботу IREX в аспекті поширення інфо-медійної грамотності й упровадження її в навчальний процес у регіоні через проведення консультацій та розроблення програми підвищення кваліфікації для вчителів загальноосвітніх і спеціалізованих шкіл міста і району.

Для реалізації проєкту «Медіаграмотний HUB» залучені викладачі кафедр журналістики (Оксана Почапська, Олександр Волковинський та Олена Колупаєва), української мови (Наталія Шеремета і Наталія Ладиняк), інформатики (Олександр Слободянюк) К-ПНУ імені Івана Огієнка, також запрошені лектори, серед яких – наші випускники: Тетяна Ясінчук (неодноразова переможниця конкурсів анімаційних відео), Ольга Голуб (з досвідом викладацької і журналістської діяльності), колеги з Київського університету імені Бориса Грінченка, журналісти й громадські активісти.

Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики