Конференції та семінари

Медіаграмотний HUB: виходимо за межі

«Люби те, що ти робиш, і тобі не доведеться працювати жодного дня», — якось сказав хтось із великих. Насправді так воно і є. І вже в листопаді Медіаграмотний HUB, створений при кафедрі журналістики у співпраці між ГО «Подільська освітня платформа», Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та за фінансової й інформаційної підтримки Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів (IREX), отримав шанс на продовження.

У листопаді відбулося підписання тристоронньої угоди, відповідно до якої буде закуплено декілька одиниць техніки, що сприятиме створенню власних інформаційних продуктів студентами Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Окрім того, буде розроблено, відзнято і випущено в ефір 7 освітніх роликів (із інфомедійної грамотності й розвитку критичного мислення) для осіб із вадами слуху. Презентація роликів запланована вже на початок лютого.

Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики, голова ГО «Подільська освітня платформа»

Естафета чемпіонів: К-ПНУ презентував свої досягнення в напрямі впровадження інфомедійної грамотності в освітній процес

08 жовтня Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка продовжив естафету чемпіонів і взяв участь у публічному звітуванні про досягнення в напрямі впровадження інфомедійної грамотності в освітній (формальна і неформальна освіта) процес.

ГО «Подільська освітня платформа» (голова Оксана Почапська) і Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка (ректор Сергій Копилов) ще у 2020 році підписали Меморандум про співпрацю. Завдяки цій співпраці, а також за фінансової підтримки IREX при кафедрі журналістики було відкрито Медіаграмотний HUB: вільний освітній простір.

 

Мета цього проєкту – об’єднання вчителів загальноосвітніх і спеціалізованих шкіл, викладачів ЗВО, студентів, учнів старших класів, громадських активістів у поширенні інфомедійної грамотності в освітній і громадський простір.

Під егідою Медіаграмотного HUBу було реалізовано такі проєкти: Школа медіаграмотності (для громадських діячів) і Школа медіаграмотності в інклюзивному освітньому середовищі. Тренерами обох шкіл були науково-педагогічні працівники К-ПНУ: Оксана Почапська, Олександр Волковинський, Тетяна Джурбій, Наталія Бахмат, Олег Рарицький, Людмила Марчук, Ольга Віннічук, Олександр Слободянюк, Валерій Щегельський, а також випускники університету, що сьогодні успішно реалізовують у журналістиці й педагогіці – Ірина Гуменюк, Ольга Голуб, Тетяна Ясінчук. До роботи обох шкіл долучилися колеги із Чорткова – Ірина Брунда і Олег Марчак.

У межах роботи Медіаграмотного HUBу було проведено дослідження і підготовлено методичний посібник «Як не роздмухувати багаття: шпаргалка для журналітІВ і журналістОК» (Наталія Шеремета і Наталія Ладиняк).

По завершенню терміну фінансування проєкту Медіаграмотний HUB не припинив свого існування. Було проведено низку тренінгів із медіаграмотності й цифрової безпеки в м. Чортків, а також для учнів старших класів загальноосвітніх шкіл Кам’янця-Подільського і району; розроблено декілька програм підвищення кваліфікації для вчителів і директорів шкіл, проведено низку просвітницьких заходів в межах Малої академії наук.

На сьогодні завдяки активній позиції учасників Медіаграмотного HUBу та членів ГО «Подільська освітня платформа» запланована реалізація ще одного проєкту у співпраці із IREX – Медіаграмотний HUB: виходимо за межі. Він передбачає створення серії навчальних роликів з інфомедійної грамотності для людей із вадами слуху. Це унікальний проєкт, оскільки він передбачає не просто переклад тексту для сприйняття людьми із вадами слуху, а унікальну побудову, яка буде одразу мати максимальний візуальний ефект і буде розроблена під потреби людей, які в повсякденному житті користуються мовою жестів.

Організатором і координатором проєктів є доцент кафедри журналістики, медіатренерка Оксана Почапська.

Відео – ЕСТАФЕТА ЧЕМПІОНІВ. Здобутки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики,

голова ГО «Подільська освітня платформа», керівник відділу фандрайзингу

Онлайн-конференція “Бабин Яр: пам’ятати по-українськи”

Наперододні 29 вересня, Дня пам’яті жертв Бабиного Яру та 80-х роковин страшної кривавої трагедії, свідома українська та єврейська спільноти вшановують пам’ять жертв Бабиного Яру.

28 вересня 2021 р. за ініціативи команди міського осередку політичної партії Європейська Солідарність і за підтримки студії «Діє-Слово» на базі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка відбулася онлайн-конференція “Бабин Яр: пам’ятати по-українськи”.

У заході взяли участь відомі українські громадські діячі, політологи, історики, письменники, краєзнавці, представники територіальних громад Хмельниччини, зокрема Ізяславської міської ради, бібліотекарі та педагоги Ізяславської та Чорноострівської ОТГ.

Спікерами конференції були:

– громадська діячка онлайн-студії “Діє-Слово” Олена Заславська (м. Київ);

– головний спеціаліст відділу організаційно-кадрової роботи апарату виконкому Ізяславської міської ради, історик, член Національної спілки краєзнавців України Віктор Кучерук (м. Ізяслав);

письменник, дослідник, автор численних історичних розвідок, публікацій і книг про українсько-єврейські стосунки часів УНР Алік Гомельський (м. Торонто, Канада);

– громадський діяч, політолог, дисидент єврейського походження, діяч українсько-єврейського руху, виконавчий співпрезидент ВААД України та виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс ( м. Київ) та інші.

Модераторкою конференції була аспірантка К-ПНУ, громадська діячка, письменниця, голова ГО “Товариство Сонця та Місяця” Лора Підгірна.

Технічне забезпечення онлайнової конференції організувала голова ГО “Подільська освітня платформа”, доцент кафедри журналістики К-ПНУ Оксана Почапська.

Вшановуючи пам’ять сотень тисяч євреїв, українців, ромів та представників інших національностей, нас об’єднує не лише скорбота за безневинно вбитими й замордованими чоловіками, жінками й дітьми, вшанування їх пам’яті та засудження нацистської ідеології, але й справедливе бажання, щоб пам’ять про трагедію Бабиного Яру й інші місця в Україні, де в роки Другої світової війни відбувалися масові розстріли нацистами мирного населення, сьогодні не перетворювалися на інструмент московської гібридної пропаганди, засіб маніпуляції історичними фактами та підміною понять. Не секрет, що сьогодні країна-агресор Росія, крім військових дій на Сході, розгорнула гібридну пропагандистську кампанію і прагне через 80 років перекласти злочини нацистів на українців. Маніпулюючи історичними фактами, ігноруючи розсекречені документи НКВС-КДБ та ЦРУ намагається продемонструвати злочинцям українських патріотів, членів ОУН-Б, що боролися за відновлення української державності та самі стали жертвами нацистських переслідувань і санкціонованих радянською владою цинічних вбивств. “Годуючи” світову громадськість міфом про те, що до трагедії Бабиного Яру причетні українські патріоти, зокрема члени ОУН-Б, кремлівські пропагандисти та агенти впливу продовжують формувати парадигму на брехні та фейках, що не відповідає дійсності та суперечить історичним реаліям.

Тож сьогодні свідомим українцям, євреям, усім, для кого трагедія Бабиного Яру не є порожнім звуком, не потрібна пафосна ексклюзивна політика вшанувань, тим більше за московськими сценаріями та наративами, котрі нам намагаються нав’язати. Своєю боротьбою за суверенітет і державність Україна заслужила мати власне бачення й підходи у вирішенні внутрішніх питань героїзації українських патріотів, вшанування пам’яті та меморіалізації такої трагедії Бабиного Яру, право на власну політику пам’яті крізь призму українського погляду! Переконаний в тому, що коли ми проводимо такі зустрічі, то віддаємо данину пам’яті й поваги тим, хто був убитий у Бабиному Яру, а також тим, хто не змовчав, не дав приховати цей страшний злочин. Пам’ять про трагедію Бабиного Яру – запорука того, що такі злочини ніколи не повторяться знову!

Василь Кобильник, проректор із науково- педагогічної роботи

«Цифрова грамотність для держслужбовців»: тренінг від доцента кафедри журналістики Оксани Почапської

20 серпня на запрошення Чортківської публічної  бібліотеки Чортківської міської ради доцент кафедри журналістики Оксана Почапська провела тренінг«Цифрова грамотність для держслужбовців».

Під час зустрічі поговорили про поняття цифрової грамотності та безпеки, особливості захисту власних акаунтів у соціальних мережах, а також правил користування смартфонами і персональними комп’ютерами для зменшення ризиків втрати інформації. Тренінги проводилися в межах проєкту «Медіаграмотний HUB: вільний освітній простір» за підтримки IREX і Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

Пресцентр, Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики

 

Наукова конференція викладачів, докторантів і аспірантів

2-3 березня на факультеті української філології та журналістики відбулась наукова конференція викладачів, докторантів і аспірантів за підсумками науково-дослідної роботи у 2020 році. Робота конференції проходила у секціях «Історії української мови та лінгвокультурології», «Граматичних, лексичних та лінгводидактичних тенденцій розвитку української мови», «Історії української літератури та компаративістики», «Текст як основна одиниця комунікації». На секційних засіданнях обговорено актуальні питання вітчизняного мовознавства, літературознавства, дидактики та журналістики.

 

ІТ і Журналістика: як потоваришувати?

10 березня студенти спеціальності 061 Журналістика ознайомилися із особливостями роботи ГО «ІТ Фортеця» та з’ясували, чому і як журналісти можуть працювати в ІТ секторі.

Перспективи успішного працевлаштування для журналістів і рекламників досить широкі. І для цього абсолютно не потрібно виїжджати за кордон чи опановувати інші професії – для цього потрібно мати бажання і готовність виходити із власної зони комфорту.

ІТ сектор в Україні починає впевнено розвиватися і утверджуватися як галузь . І ця галузь сьогодні потребує контент-менеджерів, тестувальників, а також спеціалістів, які здатні забезпечити якісний комунікативний супровід. Мова не лише про рекламну і PR-діяльність – мова про налагодження зв’язків, забезпечення чіткої комунікації не лише за межами компанії, але (і це чи не найголовніше) і всередині неї. Саме про це 10 березня ми спілкувалися із проєкт-менеджеркою, журналісткою (випускницею К-ПНУ) Анною Сірою.

Тетяна Сметанюк (фахівець із добору персоналу) ознайомила студентів із структурою організації і запропонувала здобувачам вищої освіти залишити про себе інформацію, аби була можливість контактувати і залучати до виконання певних проєктних завдань із перспективою подальшого працевлаштування.

Оксана Почапська, доцент кафедри журналістики